Historia szkoły

Wieś Łękawa po I Wojnie Światowej była własnością rodziny Przedpełskich. Znajdowały się tu dwie instytucje: szkoła podstawowa i kościół z plebanią. Młodzież miała możność uczyć się w zakresie czterech klas.

Do 1939 r. uczyło tu dwoje nauczycieli. Nauka odbywała się w drewnianym budynku krytym słomą.

Po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej w 1945 r. rozpoczęto w Łękawie nauczanie w zakresie czterech klas szkoły podstawowej w budynku podworskim.

W 1971 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły. Oddanie szkoły do użytku miało nastąpić w 1972 r. – w dwusetną rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. 

Dla uczczenia tej rocznicy Rada Pedagogiczna postanowiła, aby naszej szkole nadano imię K.E.N. 22 lipca 1972 r. dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły

W roku szkolnym 1972/73 naukę rozpoczęto już w nowej szkole.

14 października 1973 r. w DZIEŃ NAUCZYCIELA odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej

W 2003 roku szkołę poddano gruntownemu remontowi. Było to możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz władz Gminy Bełchatów.

Po wakacjach dzieci wróciły do odnowionej, czystej szkoły.

W roku szkolnym 2008/2009 w budynku szkolnym uruchomiono przedszkole.

Od września 2009r. w naszej szkole   mamy do użytku windę, z której korzystają głównie dzieci niepełnosprawne. Dzięki niej mogą korzystać ze wszystkich pomieszczeń szkoły.

W dniu 14 października 2013 roku oddano do użytku hale sportową i dobudowano nowe sale lekcyjne, aby mogli się też uczyć uczniowie gimnazjum.

Film z tego wydarzenia:

https://www.youtube.com/embed/hQujFUtuV-I

W 2016 roku nasza szkoła zajęła II miejsce w plebiscycie na „Najfajniejszą szkołę powiatu bełchatowskiego” w kategorii szkół podstawowych zorganizowanym przez portal „Nasze Miasto” i tygodnik „7 dni”.

Z dniem 1 września 2017 roku nasza placówka stała się ośmioletnią Szkołą Podstawową z oddziałami gimnazjalnymi.

19 czerwca 2017 roku mury naszej szkoły opuścili absolwenci ostatniej klasy gimnazjalnej oraz pierwszy rocznik klasy ósmej.

1 września 2020 roku powołano do życia Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łękawie w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa w Łękawie oraz Gminne Przedszkole w Łękawie.