Wizyta w Gigantach Mocy i Bibliotece Powiatowej

W czwartek, uczniowie klas VI-VIII zawładnęli Gigantami Mocy i Biblioteką Powiatową w Bełchatowie. W interaktywnym muzeum , łącząc dobrą zabawę z nauką poznawali sekrety ukryte w pokładach węgla brunatnego oraz zakamarkach bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Była to podróż w głąb ziemi i zarazem historii naszego regionu. Obok pozostałości prehistorycznego mamuta mieli możliwość dotknąć, a nawet poruszać urządzenia używane w przedsiębiorstwach energetycznych. Dzięki eksponatom zgromadzonym w muzeum mogli poznać sekrety fizyki, np. jak tworzy się prąd.

Frapującym przeżyciem był też udział w warsztatach kryminalistyczno-detektywistycznych „Na tropach szpiega”, gdzie nasi uczniowie zapoznawali się z tajnikami daktyloskopii i pracy detektywa. Dowiedzieli się wielu zaskakujących rzeczy, np., że układ linii papilarnych zmienia się po skaleczeniu skóry. Pobierali próbki i przygotowywali je do identyfikacji. Uczyli się rozpoznawać właścicieli pozostawionych śladów. To było niesamowite przeżycie!

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Biblioteki Powiatowej. Każdy miał możliwość pobuszować pomiędzy regałami pełnymi książek, oglądać interesujące pozycje i poczuć się jak prawdziwy bibliofil. Uczniowie zapoznali się z katalogami bibliotecznymi i uczyli zasad korzystania z biblioteki przed rozpoczęciem nauki w szkole średniej.